Instagram Sahte Hesap Silme

Instagram Sahte Hesap Silme


 

Instagram sahte hesap silme işlemini bu yazıda anlaşılır ve kolay bir dille anlattık. Instagram günümüzün en çok kullanılan ve sevilen popüler sosyal medya mecralarından birisidir. Bu mecrada kimi zaman adımıza açılan fotoğraflarımız kullanılarak açılan sahte yani fake hesaplar can sıkıcı olabiliyor. Instagram üzerindeki şikâyetlerin çoğu da bu sahte hesap sorunu ile ilgilidir.

 

Adınıza sahte Instagram hesabı açıldığında Instagram hackerlarına para kaptırmamanızı öneririz. Çünkü adınıza açılan sahte hesapları ancak siz kendi kimliğinizle birlikte kapatabilirisiniz. Bu hesapları şikâyet ettirmek, spamlatmak da hemen ve kesin çözüm vermiyor. Instagram’da kayıtlı olsanız da olmasanız da adınıza açılmış sahte hesapları Instagram üzerinden kolayca şikâyet edip kapattırabilirsiniz. Peki, ne yapmalı?

 

Sahte Instagram Hesabını Kapatmak için Kimlik Şart

 

Öncelikle adınıza açılmış sahte Instagram hesabı fark ederseniz sakin olun ve onu şikâyet ederek spamlayın. Arkadaşlarınıza durumu bildirerek onların da şikâyet etmesini sağlayın. Ardından çevrenizdekilere ve Instagram kullanan arkadaşlarınıza bu hesabın sahte olduğunu belirtin. Tabi bu işlemi bir Instagram hesabınız varsa yapabilirsiniz. Ancak Instagram hesabınız yoksa yine Instagram yardım bölümüne giderek ‘Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış’ bölümünü seçin. Ardından Instagram yardım sayfasından adıma açılmış sahte hesaplar bölümüne gelin. Bu aşamada gerçek adınızı soyadınızı, diğer istenen bilgileri eksiksiz şekilde girin. Bu aşamada Instagram sizden fotoğraflı kimliğinizle birlikte fotoğraf çekilmenizi isteyecektir. Kimlik bilgileriniz Instagram’a göndermekten çekinmeyin. Bilgileriniz güvendedir çünkü Instagram kurumsal ve dünya çapında bir şirkettir. Zaten resmi fotoğraflı kimlik bilgileriniz olmadan sahte hesabı kapatmak pek de mümkün değildir.

 

Kimliğiniz ön yüzünü ve arka yüzünü ayrı ayrı fotoğraf çekin. Sonra kimliğin ön yüzünü yanınızda tutarak yüzünüzün resmin çekin ve ilgili sayfadan Instagram’ a hızlıca gönderin. Gönderdikten sonra Instagram sizin için hızlı bir şekilde sahte hesabı inceler ve size bilgilendirici bir mail gönderir. İngilizce gönderilen bu mailde sizden istenenler veya kısa bilgilendirme yazar. Bu mailde sizden istenenleri anlaşılır ve açık bir dille anlatan bir cevap yazın. Maili Türkçe veya İngilizce cevaplayabilirsiniz. Sonra kimliğiniz incelenerek hesabın size ait olduğu doğrulandığında fake hesap yarım saat içerisinde kapanacaktır. İşte adınıza açılan sahte Instagram hesabı kapatmak aslında bu kadar basit.

 

Instagram üzerinde adınız açılmış sahte hesabı kapattırmanın bir başka yolu ise Instagram uygulamasına girmeden direkt Instagram iletişim mailleri üzerinden Instagram’ a durumu açık ve anlaşılır bir dille bildirmek ve kimlik resimlerini göndermektir. Instagram Facebook’ a ait bir kuruluş olduğu için Facebook mail adreslerine de mail atabilirsiniz. Mail gönderdiğiniz dil önemli değildir. Instagram mail adresi: help@ınstagram.com adresidir. Bu adrese yardım talebinizi ilettikten sonra çok kısa süre içerisinde siz dönüş sağlanır ve sorununuz çözülür.