YouTube’da Önerilen Videolara Nasıl Çıkılır

YouTube’da Önerilen Videolara Nasıl Çıkılır


Youtube kanalı için video çeken ve bunu insanların izlemesi için yayınlayan her kullanıcının birinci hedefi videolarının büyük kitleler tarafından izlenmesini sağlamaktır. Bunu sağlamak için de mutlaka o videonun önerilen videolar arasına girmesi gerekiyor. Herhangi bir video biterken ya da oynarken sizin videonuz Youtube tarafından izleyiciye önerilir. İzleyicinin dikkatini çeken video ise izlenen videolar arasına girer. Peki YouTube’de önerilen videolara nasıl çıkılır?


YouTube’de Önerilen Videolara Çıkma Yolları

Her ne kadar YouTube kanal sahiplerinin, videolarını önerilen vidolar arasına yükseltmesinin tek bir yolu olmasa da yine de YouTube’nin algoritmasını algılayarak bunu başarmanın birkaç yolu buluyor. Sadece arama motorlarında görünmesi bile bir videonun çok sayıda izleyici tarafından izlenmesini sağlayabiliyor. Peki bunu nasıl becerebilirsiniz?

  • ü  İzleyicileri videoda tutmaya gayret edin. YouTube için temel hedef izleyicilerin uygulamayı kullanmasını sağlamak ve bunun için de yoğun olarak izlenen videoları önerilen videolara eklemektir. Youtube kanalı için video çeken insanların öncelikle YouTube’yi ikna etmesi gerekiyor. Yani videosunun kullanıcılar tarafından çok izlenecek videolardan biri olduğunu kanıtlaması önerilen videolara çıkmanın birinci adımıdır.
  • ü  Videonuzda bolca ses efekti ve ilginç sahneler bulundurun. Sıradan videolar ne kullanıcıların izleyeceği videolardan biri olabilir ne de YouTube tarafından önerilen videolar arasına girebilir.
  • ü  İzleyicilerin merakını arttırmak için videonuzla ilgili birkaç spolier verin. YouTube’de milyonlarca izleyici tarafından takip edilen kanallara ve videolara baktığımızda hemen hepsinde izleyiciyi videoya odaklayacak ipuçları verdiğini görüyoruz. Siz de kendi videonuzda bunu yaparak YouTube’de önerilen videolara nasıl çıkılır konusunda iyi bir adım atmış olabilirsiniz.
  • ü  Güncel olan konularda vido çekmeye özen gösterin. İnsanların gündemi takip ettiğini düşünerek henüz konuşulan bir konu ile ilgili video çekmeniz izleyici kitlesinin videonuza ilgi göstermesini sağlayacaktır.
  • ü  YouTube’de önerilen videolara nasıl çıkılır sorusu için yapmanız gereken önemli bir konu da videonuzun mutlaka yüksek görüntü kalitesi ile çekilmiş olmasıdır. 144P ile çekilen bir görüntü birçok izleyicinin o videodan ayrılmasına neden olurken 1080P ile çekilen bir videoda çok daha uzun süre izlemede kalan seyirci bulunmaktadır.
  • ü  Videonuzu izleyen kitle ile samimi bir ilişki kurmaya çalışın. Özellikle videonuzun yorum kısmını sürekli kontrol ederek izleyiciden gelen soru ya da önerilere cevap verin. Bu, izleyicinin kendisini önemsediğinizi göstermenize yardımcı olur.
  • ü  Çekmiş olduğunuz videonun kamera arkası görüntülerini paylaşmak da YouTube’de önerilen videolara girmek için size destek olacaktır. Özellikle bunu yaparken eğlenceli olması için kamera arkası görüntülerinize ses efektleri ekleyebilirsiniz.
  • ü  Her videonuzda izleyicileri daha önce yayınladığınız videolara yönlendirmeye çalışın. Bu şekilde beğenilen bir videonuz ile diğer videolarınızı da izleyicinin takip etmesini sağlayabilirsiniz.
  • ü  Videolarınızın YouTube tarafından önerilmesi için diğer kanallara reklam verebilirsiniz. Özellikle oynatma listelerine reklam vererek kendi videonuzu önerilen videolara çıkma konusunda avantajlı konuma getirebilirsiniz. Her ne kadar biraz masraflı olsa da oldukça etkili yöntemlerden biri de reklamdır.